Hjerteundersøkelse med doppler ultralyd - disse veterinærene er godkjent av Norsk Forening For Veterinær Kardiologi

Doppler

Informasjon til deg som skal undersøke boxeren din med doppler ultralyd før bruk i avl:

Når du bestiller time hos en av veterinærene for denne undersøkelsen, skal du bestille time for avlsundersøkelse hjerte. Du trenger ingen henvisning fra din faste veterinær. Det er greit å være klar over at dette en rutineundersøkelse av en frisk hund, og at den derfor ikke dekkes av forsikringen. Norsk Boxerklubbs medlemmer får refundert inntil halv pris for avlsundersøkelse av hjertet ved å sende kvitteringen, kopi av attesten og et kontonummer på e-post til avlsradet@norskboxerklubb.no. Dette gjelder ikke utredning av hund med tegn på hjertesykdom. 

Du trenger ikke gjøre noen spesielle forberedelser før denne undersøkelsen, men pass på å ha hundens registrerte navn, fødselsdato og registreringsnummer klart så det blir skrevet korrekt i attesten.

 
I forbindelse med mange større utstillinger rundt i landet vil Norsk Boxerklubb sørge for at det vil være Dopplerklinikker. Informasjon om dette vil være å finne på Norsk Boxerklubbs websider og på klubbens Facebooksider og grupper.
  

AniCura Vennesla
Kirsti Bjørndal
Torsbyveien 5, 4700 Vennesla

38 15 56 00

Skedsmo Dyreklinikk
Hanna Sofie Romstad
Riisveien 75, 2007 Kjeller

 63 87 85 00

VetSentrum
Anne Øverby Øvergaard
Engomsvingen 1, 2323 Ingeberg

 62 50 90 30

AniCura Stjørdal Dyreklinikk
Veterinær Per Jørgen Engum
Sandgata 5, 7500 Stjørdal


Tlf: 74 84 00 90

Minde Dyreklinikk
Veterinær Thomas Øyo
Svaneviksveien 45, 5063 Bergen


Tlf: 77 71 27 77

Hinna Dyreklinikk
Veterinær Gunhild Ørn
Auglendsmyrå 2, 4016 Stavanger


Tlf: 51 81 90 90

AniCura Dyreklinikken Telemark
Veterinær Inge V Engeland
Bøvegen 273, 3810 Gvarv


Tlf: 35 95 62 62

AniCura Dyresykehus Oslo
Veterinær Liva Ihle Vatne
Uelandsgate 85, 0462 Oslo


Tlf: 815 70 005

Evidensia Oslo Dyresykehus
Veterinær Katarina Storli
Ensjøveien 14, 0655 Oslo


Tlf: 22 68 35 00

Evidensia Lørenskog Dyreklinikk
Veterinær Katarina Storli
Boecksgate 1, 1473 Lørenskog


Tlf: 67 91 69 91


Undersøkelse tilbys oså på følgende klinikker:

 

AniCura Dyresykehuset Tromsø
Veterinær Liva Ihla Vaatne
Stakkevollvegen 14, 9010 Tromsø

 Tlf: 77 63 50 35

Evidensia Bodø Dyresykehus
Veterinær Katarina Storli
Notveien 3, 8013 Bodø

 
Tlf: 75 56 52 60


Litt informasjon om selve undersøkelsen:

Når du kommer til klinikken vil du bli bedt om å fylle ut og signere skjemaet som skal brukes, hundens idnummer blir sjekket og skrevet inn i skjemaet før undersøkelsen starter. Først vil veterinæren lytte grundig på hunden din, og eventuelle funn blir ført i skjemaet. Under selve doppler ultralyd undersøkelsen skal hunden ligge i korrekt stilling på undersøkelsesbordet. Veterinæren vil foreta undersøkelsen med ultralyd etter et bestemt mønster, og vil måle størrelsen på forskjellige deler av hjertet underveis. Farten på blodstrømmen ut fra hjertet i Aorta (kroppspulsåren) og Arteria Pulmonalis (lungepulsåren) blir målt ved hjelp av doppler. Veterinæren vil sette proben i litt forskjellige vinkler for å prøve å måle den største strømningshastigheten – som er den som skal skrives inn i skjemaet.

Noen ganger vil veterinæren diskutere funnene med sine kolleger før du får attesten til din hund. Dette er en ekstra sikkerhet for deg og sikrer at du får en korrekt vurdering av din hund.

P.S. Hvis du har en hund som har tegn til sykdom i hjertet og skal utredes for dette, er det en annen undersøkelse som krever henvisning fra din faste veterinær. Denne undersøkelsen har en helt annen pris, og dekkes normalt av forsikringen.